Jdi na obsah Jdi na menu
 


Czech Rock Block 2007

zdroj:www.abysszine.com

04.08.07-Plasy, Areál Velká louka
Na festival jsem došel v půl druhé, přestože začátek měl být až v celou hodinu, avšak moje prozíravost slavila úspěch, a tak jsem viděl předkapelu, která měla naladit lidi na následující mediálně známé kapely. SUNSET STRIP hráli kvalitní punk/rock. Kapele k ještě větší popularitě na tomto festu chyběly ty mediálnější grády, přesto svůj post předkapely obhájili kluci na jedničku.Nyní již podle programu odbitím druhé hodiny začíná hrát na tomto festu asi nejméně ostřílená skupina DE BILL HEADS. Areál už se pomalu naplňoval, a tak měla kapela před pódiem mnoho fanoušků. Byl jsem velice překvapen profesionalitou v rockovém setu, který zahráli. Největšími peckami mi přišly písně "Ani náhodou není život tak zlej" a parodie na RAMMSTEIN s písní "Goro", při které zpěvák Honza Havlíček zkušeně napodoboval Tillův "pěst-hlava-pěst-hlava" fyzický projev.
Nyní se rozeznívají od pódia zvuky temného intra uvozující temné metalisty ROOT z Big Bossem ve svém čele. Zazněly starší písně i nové počiny. Díky mikrofonu, který nebyl závislý na délce kabelu, se mohl Big Boss pohybovat, kde jen chtěl, a také toho využíval a mnoho času trávil také mezi námi fanoušky. Nemohl jsem si nevšimnout, že si koncert moc skupina neužívá a z vystoupení bylo cítit méně energie než třeba z letošního Basinfire Festu, kde také hráli.
Festival pokračuje dál v black metalových šlépějích. Ota Hereš, který mimochodem vystoupí na pódium ještě dvakrát, a Vlasta Henych u své skupiny TÖRR ubrali na atmosféře a přidali trochu toho thrash metalu. Počet účastníků pomalu stoupal stejně jako hladina alkoholu v žilách, a tak se začaly pozvolna objevovat nad hlavami fanoušků ruce se vztyčenými ukazováčky a malíčky. Největší úspěch sklidila (očekávaně) píseň "Made in Hell".
V půl páté nastupuje metalový DEBUSTROL. Kapela pocházející z města aut Mladé Boleslavi předvedla to, co od ní fanoušci očekávali – metalovou smršť. Při písních této čtyřčlenné formace se objevil les "hrozících" rukou v hledišti a nad hlavami fanoušků začaly hojně létat kelímky s pivem. Kapela často oslovovala své příznivce slovy, která ve slovníku spisovné češtiny (resp. angličtiny) nenajdete a zvítězila v pomyslné soutěži o nejrychlejší kapelu. DEBUSTROL opět ukázal, že metal má své nezastupitelné místo na Czech Rock Blocku.
Po krátké pauze vystřídala skutečný metalový DEBUSTROL rádoby rockerka EWA FARNA se svoji skupinou, jejíž název jsem se nedozvěděl (asi doprovodná bezejmenná skupina). Kytarista této formace se marně pokoušel dostat diváky na svoji stranu výkřiky: "Jste tu?!", "Všichni ruce nad hlavu !" a podobně a Ewa se o totéž snažila svým zpěvem. Marně. To, co platí na desetileté děti v Čechách, Moravě, Slezsku a Polsku, neplatí na rockové publikum v Plasích. Koncert této zpěvačky jsem nedoposlouchal a šel se předčasně občerstvit.
Vrátil jsem se právě včas, abych uslyšel a uviděl pro mě asi největší překvapení večera a noci, z pětasedmdesáti procent dívčí kapelu GAIA MESIAH. Skupinu jsem nedávno slyšel v rádiu, kde mě moc neoslovila, leč živé vystoupení je o něčem jiném než studiové nahrávky. Ač nepatří stylem k tvrdému rocku a zahrála i krásné a jediné večera, diváci ji vzali. Zpěvačka Marka Rybin na pódiu kromě zpěvu předváděla skoky odporující anatomii člověka a fyzikálním zákonům. Při pohledu na skoro dívčí kapelu jsem si vzpomněl na kdysi hrající dívčí kapelu PANIKA (např.: "Jsem nahoře bez, jsem nahoře bez, jsem na hoře Bezděz…"), kde mimochodem kdysi hrály i kytaristka Morella a bubenice Misha, dnešní členky GAIA MESIAH, a zalitoval jsem, že GAIA MESIAH nezpívá česky.
V 19:40 přestal festival experimentovat a od této chvíle měl znít v Plasích už jen pořádnej rock. DOGA toto splnila na 100%. Kapela starší než ještě tuto noc vystupující ALKEHOL či HARLEJ opět předvedla v Plasích to, co od ní diváci očekávají – klasický dobrý rock. Kapele se jako první podařilo, aby s ní zpívalo celé publikum a refrén: "Nejsi nevinná, jsi holka laciná, holka do větru, neříkej že ne!" se nesl do začínající tmy z několika tisíc hrdel. Škoda, že nedorazil nepravidelný host této kapely Míra Topolánek – leč ten má asi jiné starosti
Večer pokračoval další tradiční veselou rockovou formací – ALKEHOL. Kapela, s dnes již legendárním zpěvákem Otou Herešem a bubeníkem Melmusem, kterou zná nejen rockový fanoušek, ale i fanoušek plzeňského hokeje (což se navzájem nevylučuje, ba právě naopak), pokračovala v tom, co začala DOGA a opět si publikum mohlo zanotovat s kapelou "Na zdraví, tak na zdraví, vždyť o moc nejde, jenom o zdraví", popřípadě "Travičko zelená, ty jsi moje potěšení, travičko zelená, ty jsi moje cha cha cha". ALKEHOL ukázal, že umí hrát a zpívat nejen o tom jednom, ale přesto všechno stejně, že vždy jde jen o to jedno.
Noc pokračovala kapelou na kterou jsem se osobně nejvíc těšil.

KATAPULT stojící na jednoduché kytaře Oldy Říhy a na base "Dědka" Šindeláře brouzdá českými kulturními domy, vesnickými parkety, ale i vyprodanými velkými sály již déle než třicet let. Já jsem si při jejich písních zavzpomínal na doby, kdy jejich písně zněly u táboráků (KATAPULT se hrál dobře, to Karel Kryl byl těžší) a na rockových zábavách se hrál dlouhý ploužák "Vojín XY". V Plasích představila kapela převážně starší písně z devětadvacet let starého elpíčka "Katapult" a o dva roky mladšího "2006". Parket, na němž se pohybovalo několik tisíc posluchačů, kteří v dobách největší slávy KATAPULTU nebyli ani na světě, pomáhal Oldovi se zpěvem a ten, ač na jeho hlasivkách je přece jen již poznat, že není žádným mladíkem, zahrál i na foukací harmoniku a na závěr si vychutnal potlesk publika-a-a-a.

Po nesmrtelném Katapultu se na pódium vrátila polovina skupiny Debustrol, tentokrát však v pomalejší formaci HARLEJ hrající rockové písně, které se dobře pamatují a zpívají, a tak se skladby s veselými texty nesly podél řeky Střely a opět – jako se již tuto noc stalo dobrou tradicí – se do zpěvu zapojilo několikatisícové publikum. Pokojní občané Plas slyšeli mnoho písní mohutného sboru fanoušků, jako např. "Svařák" či do rockového kabátu oblečenou píseň Fešáků a Michala Tučného "Povězte ho vejš, ať se houpá".
Sobota skončila a spolu s nedělí vystoupil na podium OLYMPIC. Další legenda. O to bylo větší mé zklamání z jejich vystoupení. Tatam byla radost z hraní, kterou předváděly předešlé kapely. Při jejich vystoupení jsem měl pocit, že se nacházím na mnichovském Oktoberfestu – v pivních stanech diváci usínající zmoženi alkoholem a k tomu sterilní kapela hrající bez většího radosti staré kusy. Při písních z dnes již téměř zapomenutého alba "Prázdniny na zemi" se pomalu obecenstvo odebíralo do svých stanů či aut a snad jen při písni "Želva" si posluchači uvědomili, že jim hraje "slavný" OLYMPIC. Škoda.
A pak už jen velký ohňostroj, kterému chyběl jen hudební doprovod "Vinnetou" (návštěvníci Brutusu vědí o čem píší), osvětloval cestu k domovu.
Naprosto subjektivní shrnutí Czech Rock Blocku 2007

PLUSY
organizace-kvalita skoro všech účinkujících-autogramiády-dostatek občerstvení – jídla, alko i nealko nápojů-stanování a parkování přímo v areálu

MÍNUSY
množství diváků – můj odhad je 6000-EWA FARNA (očekávaně), OLYMPIC (neočekávaně)-Krušovice – zde musím zdůraznit, že jde o naprosto subjektivní hodnocení