Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek
Pohřeb známého baskytaristy skupiny Katapult Jiřího „Dědka“ Šindeláře se uskutečnil v sobotu 10.ledna v kostele sv. Jakuba v Čechticích.
S hudebníkem se přišlo rozloučit spoustu známých osobností. „Byl to výborný muzikant a skvělý člověk. Je to smutný,“ uvedl Milan Peroutka, člen skupiny Olympic.
Z Čechtic pochází Šindelářova manželka, proto po pohřbu byly jeho ostatky přeneseny na čechtický hřbitov, kde byl před pěti lety pohřben muzikant skupiny Turbo Richard Kybic.
 
Dědkův nejbližší kolega Oldřich Říha, frontman Katapultu, se s kamarádem v kostele rozloučil ještě před příjezdem novinářů, byl tam sám asi dvacet minut. Před mší potom odešel a ukládání rakve sledoval z balkonu protějšího domu, chtěl se vyhnout novinářům.
"Pro mě Dědek neumřel, v srdci mi žije pořád dál. Budou mi ho připomínat jeho fotky i desky, denně si aspoň desetkrát řeknu Dědek.

„Dědek“ z Katapultu navždy odešel
www.idnes.cz
10. ledna 2009  12:57,  aktualizováno 17:27
Klidný obřad, velká fotografie a baskytara vystavená u rakve. Tak se rozloučili pozůstalí a přátelé s Jiřím "Dědkem" Šindelářem, dlouholetým členem skupiny Katapult. Hudebníkově poslední cestě přihlížel zaplněný čechtický kostel na Benešovsku.
"Chtěli jsme datum pohřbu utajit před bulvárním tiskem, vdova po Dědkovi Zuzana nechtěla, aby se do malých Čechtic sjely davy lidí a novinářů, ale někdo z obce tu informaci prozradil," zlobil se v týdnu kapelník Katapultu Oldřich Říha.Dodal, že on ani jeho známí nestojí o médii sledovaný obřad ve stylu pohřbu Karla Svobody.
Smuteční dav nakonec čítal na 150 lidí, obřadu se zúčastnilo i několik televizních štábů. S obrovským věncem dorazili členové Olympiku včetně Petra Jandy i Josef Vojtek z Kabátu. "Olda Říha nakonec nepřišel," uvedl fotograf MF DNES, který akci na místě dokumentoval.
Podle agentury ČTK byl údajně přítomen rozloučení v nejbližším rodinném kruhu a poté odjel. "Po odchodu Tolji Kohouta a Dědka jsem teď zůstal zůstal z původní sestavy Katapultu sám," řekl Říha a dodal, že ve stovkách kondolencí a dojemných mailů fanoušci Katapultu například píšou, že s Dědkem umřelo i jejich mládí.
Kostelní lodí zatím při mši zněli Katapulti. Pláč mnohých přítomných umocnil okamžik, kdy z reproduktorů zazněl Šindelářův hlas v písních Rovnováha a Miluji severní nebe.
Kromě stovek vzpomínek, které naplnily smutkem a mrazem ochromený čechtický kostel, si "Dědek" na poslední cestu vzal svůj kovbojský klobouk a boty, které pozůstalí přistavili k jeho portrétu z pódia.
Šindelář podlehl chronickému onemocnění plicní nedostatečnosti v pondělí, dva dny po svých šedesátých narozeninách. Jeho zdravotní stav se v posledních měsících nárazově měnil.
Konec rozlučkového turné Katapultu, který skupina měla zakončit v lednu, vypadal pro fanoušky nadějně, Šindelářovo zdraví si ale nedalo poručit. Katapult se loučil s koncertováním, protože na únor lékaři plánovali transplantaci Šindelářových plic.


Olda se s Dědkem rozloučil hodinu po obřadu
Smuteční obřad uspořádala vdova v místním kostele a s baskytaristou kapely Katapult se přišlo naposledy pozdravit několik stovek přátel, sousedů a známých.
Říha strávil v Čechticích u Vlašimi celé dopoledne, aby trochu povzbudil Zuzanu. Pak vyplnil to, co řekl před několika dny Blesku.
Obřadu se nezúčastnil. "Sami jsme se jen s mou ženou s 'Dědkem' v kostele rozloučili hodinu před obřadem ve dvanáct hodin, protože tak jsem to chtěl," svěřil se Říha. Potom frontman odešel.
"Na ukládání do hrobu jsem se díval z balkonu sousedního domu," dodal. K hrobu se s kamarádem přišel rozloučit až ve chvíli, kdy s ním mohl být sám a dát mu poslední sbohem.
Z kolegů přijela skupina Olympik v čele s Petrem Jandou, skupina Turbo s Jiřím Langem, Pepa Vojtek s přítelkyní Jovankou a Jana Kratochvílová.
Podle informací Blesku zjevně pohublá a zdrcená vdova svého muže sama připravila do rakve. Dala mu s sebou i jeho oblíbenou kytaru.
Nejsmutnější byl pohled na dceru Zuzany, malou Vivien, která jako dvouletá ztratila tátu Richarda Kybice (†53), muzikanta z kapely Turbo, a velice přilnula k druhému manželovi maminky, Šindelářovi. Když v kostele po mši zazněly písně, které 'Dědek' s Katapultem nazpíval, vyhrkly slzy i těm, kteří se do té doby drželi.
Dlouhý průvod 500 smutečních hostů doprovodil rakev s ostatky na hřbitov.

 
 

Pohřeb Jiřího »Dědka« Šindeláře (†60) ze skupiny Katapult - Celý kostel plakal
Rodina a kamarádi se v sobotu v kostele v Čechticích na Benešovsku rozloučili s baskytaristou skupiny Katapult Jiřím »Dědkem« Šindelářem (†60). Jen Olda Říha, frontman kapely a »Dědkův« nejlepší kamarád chyběl. Byl těsně před zhroucením, v očích slzy, nenašel prostě sílu.
„S mojí manželkou jsme se s »Dědkem« sami v kostele rozloučili hodinu před obřadem,“ vysvětlil zlomený Olda Říha, který se pak na ukládání rakve do hrobu díval z balkonu sousedního domu. K hrobu kamaráda, s nímž založil před 34 lety Katapult, se přišel poklonit, až když všichni ostatní ze hřbitova odešli.
Pohřeb se odehrál v kostele, kde se Šindelářova manželka Zuzana (42) před pěti lety loučila i se svým prvním mužem, kytaristou Richardem Kybicem (†53) ze skupiny Turbo, který zemřel v roce 2003 na rakovinu mozku. I hroby teď mají pár metrů od sebe.
Když začaly hrát v kostele po mši nejslavnějšíhity skupiny Katapult, celé osazenstvo (kolem 150 lidí) plakalo. Včetně zpěváka Petra Jandy s manželkou Alicí a ostatními členy kapely Olympic či frontmana skupiny Kabát Pepy Vojtka, jenž přišel s přítelkyní Jovankou Skrčeskou. Rozloučit se přišla také zpěvačka Jana Kratochvílová.
U vystavené rakve byla »Dědkova« velká fotka, parte, jedna z jeho deseti kytar, oblíbený kovbojský klobouk a boty »koně«, které tak rád nosil. Pak se smuteční průvod, který už čítal kolem 500 lidí, vydal s rakví na hřbitov. Stříbrnou rakev pomáhal nést i Šindelářův syn Michal, který ve skupině Katapult dříve působil jako bubeník. »Dědkova« manželka Zuzana celou dobu usedavě plakala. Byla zjevně pohublá. Podle informací Blesku svého muže sama připravila do rakve a dala mu s sebou i jeho oblíbenou kytaru
.

Říha: Dědek s námi bude pořád!
 Pondělí 12.01.2009 11:06
ČECHTICE - Kytaru, oblíbený kovbojský klobouk a boty si vzal na poslední cestu do muzikantského nebe Jiří Dědek Šindelář, s nímž se do čechtického kostela a na zdejší hřbitov přišlo v sobotu rozloučit na pět stovek kamarádů, přátel a známých. "My budeme s Dědkem spolu pořád!" nechal se slyšet poslední žijící člen Katapultu Olda Říha.
Říha se sice obřadu osobně nezúčastnil, obával se, že by ho psychicky nezvládl, ale s kamarádem a kolegou se rozloučil hodinu předtím. Ukládání do hrobu sledoval z balkonu sousedního domu.
"Byl to kolega a kamarád. Nestýkali jsme se osobně, ale často se vídali na "fesťácích". Jeho baskytara mne provázela životem od malička. Katapulti byli tou první českou kapelou, kterou jsem začal vnímat," svěřil se Šípu frontman skupiny Kabát Pepa Vojtek.
Ten také vyslovil přání, aby Katapult žil dál. Přes nepřízeň osudu zbyl z něj jen Olda Říha. Rocker Vojtek by byl rád, kdyby smrtí Dědka všechno neskončilo. "Lidé jsou smrtelní, muzika ne! A ta "Kaťácká" nesmí zmizet," dodal.
Smutek byl vidět i v očích členů kapely Olympic, zpěvačky Jany Kratochvílové i Jiřího Langa, šéfa kapely Turbo, kteří se také přišli se Šindelářem rozloučit. "Byli jsme dlouholetí kamarádi, oba jsme Plzeňáci a dokonce jsme spolu i hráli v letech 1973 - 1974 v kapele Mahagon. Dědec byl vždycky skvělej parťák. Výborný muzikant, pohodář a srandista. Tak ho mám v sobě zapsaného a tak na něj budu vzpomínat," uvedl Jiří Lang.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář