Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

KAREL KÁŠA JAHN

8.srpna 1949   +27.února 2009

katapult:2008

 

Bubeník legendární skupiny Rebels, která se stala v roce 1967 překvapením 1. československého beatového festivalu. V roce 1968 pak natočila album Šípková Růženka, které mělo neobvyklý koncept: na jedné straně byly anglicky zpívané písně z repertoáru kalifornské formace The Mamas & The Papas. Česky zpívanou druhou polovinu obstaral textařsky Michael Prostějovský ve stylu pohádek (hudbu napsal většinou Václav Zahradník). V roce 1970 skupina Rebels zanikla. O třicet let později se o její vzkříšení postaral její bývalý i současný baskytarista a zpěvák Jiří Korn. Kapela dnes hraje v „creamovské“ sestavě: Jiří Korn baskytara a zpěv, Káša Jahn bicí a Zdeněk Juračka kytara. Sestava nahrála comebackové album, které nese jednoduchý název Rebels.

V roce 1974, kdy se začala naplno rozbíhat normalizace, byly pro muzikanty zavedeny povinné kvalifikační zkoušky a museli se písemně vyjádřit k okupaci Československa, se Jahn rozhodl emigrovat. Ve Švýcarsku vytvořil s kamarádem, basistou Jiřím Kozlem (u nás spolu hráli v Mišíkově Formaci), nerozlučné rytmické duo. Zpočátku se vydělávali hraním po nočních lokálech, později jazzem. Se skupinou Revival Jazzmen Prague získali ohromné renomé hlavně v Německu. V roce 1978 pak spolu postavili rockovou skupinu The Crown. „Finančně jsme odchodem ze zajeté kapely spadli na držku!“ komentuje Káša tehdejší stav. Za nějakou dobu se ale s Crown vyšvihli na přední příčky švýcarské rockové scény a s velkým úspěchem koncertovali (a byli uznávaní) po celé Evropě. Kromě toho Káša vyučoval 17 let hře na bicí. Jeden čas měl dokonce 40 žáků týdně!

O úvahách, že čeští rockeři 60. let dosahovali vysoké evropské úrovně Káša prohlašuje, že osud mnoha doma vyvyšovaných českých bigbíťáků, kteří se v zahraničí neprosadili, jednoznačně dokládá opak. „A platí to do dneška. Pár jedinců, kteří by se bez problémů mohli díky svému umění kdekoliv uživit, tu je, ale celkově?“

Dnes žije Karel Káša Jahn střídavě v Česku a ve Švýcarsku.
zdroj:xantypa.cz

Obrazek

Zemřel bývalý bubeník skupiny Katapult Karel Jahn
PRAHA / 16:17, 27. 02. 2009
Ve věku 59 let zemřel v pátek bývalý bubeník skupiny Katapult  Karel Jahn.
Agentuře Mediafax informaci potvrdil frontman kapely Oldřich Říha.
Oldřich Říha řekl agentuře Mediafax, že se již tuto informaci dozvěděl, ale nechce se k bubeníkově smrti dále vyjadřovat. Jak zjistila agentura Mediafax od zpěvačky Marcely Březinové, Karel Jahn zemřel v pátek dopoledne, před 11. hodinou v jedné z pražských nemocnic. "Jeho smrt nesu těžce, byl dost mladý. Byl má krevní skupina a měli jsme se moc rádi," řekla Mediafaxu Březinová.
V tomto roce přišla legendární kapela Katapult již o svého druhého hudebníka. Baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář zemřel 5. ledna na následky chronické plicní nedostatečnosti.
"O úmrtí jsem se dozvěděl od Marcely Březinové, údajně měl Karel zemřít na infarkt, ale nevím, nakolik je tato informace pravdivá," řekl Mediafaxu hudebník Lešek Semelka. S Karlem Jahnem přezdívaným Káša se Semelka podle svých slov znal velmi dobře. "Karel byl úžasný parťák, často jsme se scházeli v restauraci U Zpěváčků," dodal Semelka.
Bubeník Karel "Káša"Jahn se narodil v roce 1949. Byl členem české skupiny Rebels, která existovala od roku 1967 do roku 1970. Kapela Rebels patřila v 60. letech mezi nejoblíbenější rockové skupiny v Československu. Rockové Rebels tvořili kromě Jahna také Jiří Korn a Zdeněk Juračka. O čtyři roky později se hudebník rozhodl emigrovat do Švýcarska. Od této doby působil spolu s baskytaristou Jiřím Kozlem ve formacích Revival Jazzmen Prague nebo v The Crown. S posledně jmenovanou kapelou byli oba hudebníci úspěšní jak na švýcarské klubové scéně, tak v Evropě. Jahn se věnoval také pedagogické činnosti a o jeho lekce na bicí byl velký zájem. V roce 2008 si Jahn zahrál také s legendární kapelou Katapult, ve které nahradil zesnulého Anatoli "Tolju" Kohouta.

Obrazek

Obrazek

Zemřel bubeník Káša Jahn
zdroj:www.idnes.cz
27. února 2009  14:41,  aktualizováno 19:08
Legendární skupina Katapult přišla 27. února o dalšího člena. Zemřel bubeník Karel "Káša" Jahn, který patřil k průkopníkům českého rocku. Jako první o tom informovalo Rádio Beat.
Kapelník Katapultu Olda Říha o zprávě slyšel, dlouho jí ale nevěřil. "Čekám na oficiální potvrzení od jeho syna," řekl iDNES.cz. Později agentuře ČTK řekl, že je úmrtí Jahna nepochopitelné, protože netrpěl žádnými zdravotními problémy. Neoficiálně byl příčinou
muzikantova úmrtí kolaps vnitřních orgánů.
Jedná se už o třetího člena oblíbené rockové skupiny, který zemřel za poslední rok a půl. 9. října 2007 odešel bubeník Anatoli "Tolja" Kohout (více zde). Letos 5. ledna, dva dny po svých šedesátinách, podlehl plicní chorobě baskytarista Jiří "Dědek" Šindelář (více zde).
Karel "Káša" Jahn se narodil v roce 1949 a proslavil se nejprve jako člen kapely Rebels, jejímž zpěvákem a baskytaristou byl Jiří Korn a jež se stala v roce 1967 překvapením 1. československého beatového festivalu.
Nejprve navazovali na westcoastový prosluněný styl The Mamas & The Papas, později se přeorientovali na tvrdý creamovský bluesrock. Debutové album Šípková Růženka natočili v roce 1968.
Rebels se rozešli na začátku 70. let, k jejich comebacku došlo o dvě desítky let později, kdy natočili své druhé, eponymní album.
V roce 1974 se v důsledku postupující normalizace rozhodl Káša Jahn emigrovat. Ve Švýcarsku vytvořil společně s dalším exulantem, baskytaristou Jiřím Kozlem (mj. ex-Blue Effect) rytmickou dvojici, která si vydělávala nejprve nájemným barovým hraním, poté jazzem.
Ve druhé polovině 70. let založil Jahn s Kozlem rockovou skupinu The Crown, jež patřila mezi nejúspěšnější švýcarské kapely a koncertovala po klubech celé Evropy. Vedle aktivního hraní se Káša Jahn věnoval praxi hudebního pedagoga.
V Katapultu hrál Káša Jahn od začátku roku 2008, poté, co zemřel předchozí bubeník Anatoli "Tolja" Kohout. S kapelou Jahn absolvoval také loňské turné na rozloučenou.
Právě dnes večer začne ve Stochově na Kladensku série vzpomínkových koncertů na Jiřího "Dědka" Šindeláře, kterou naplánoval Říha pod názvem Olda Říha, kytara, hlas a srdce KATAPULTu. "Koncert ve Stochově rušit nebudu, lidé se na něj chystají, jinak to nejde," řekl ČTK Říha, který před časem uvedl, že nevylučuje obnovení Katapultu v nové sestavě. S Jahnem v ní již nepočítal.zdroj:tn.cz
Bylo mu 59 let. Zemřel v pátek dopoledne před 11. hodinou, prý na infarkt nebo selhání vnitřních orgánů.
Informaci potvrdil frontman Katapultu Oldřich Říha. Budeník zemřel necelé dva měsíce poté, co chronickému onemocnění plic podlehl jeho kolega Jiří "Dědek" Šindelář.
"Káša" zemřel v den, kdy měla skupina Katapult odehrát první ze vzpomínkových koncertů na "Dědka". Koncert se od 19 hodin koná ve Skochově u Kladna a několik dní před akcí byl vyprodaný.
Olda Říha uvedl ale, že koncert se uskuteční. "Koncert ve Stochově rušit nebudu, lidé se na něj chystají, jinak to nejde. Je to jako s divadlem, to také musí pokračovat," řekl. Jak to bude s dalšími koncerty ze vzpomínkové šňůry se zatím neví
Podle  zpěvačky Marcely Březinové Karel Jahn zemřel v pátek dopoledne před 11. hodinou v jedné z pražských nemocnic. "Jeho smrt nesu těžce, byl dost mladý. Byl má krevní skupina a měli jsme se moc rádi," řekla Mediafaxu Březinová.
"O úmrtí jsem se dozvěděl od Marcely Březinové, údajně měl Karel zemřít na infarkt, ale nevím, nakolik je tato informace pravdivá," řekl k Jahnově smrti hudebník Lešek Semelka. S Karlem Jahnem přezdívaným Káša se Semelka podle svých slov znal velmi dobře. "Karel byl úžasný parťák, často jsme se scházeli v restauraci U Zpěváčků," dodal Semelka.
V Katapultu Jahn nahradil zemřelého Tolju Kohouta
Bubeník Karel "Káša"Jahn se narodil v roce 1949. Byl členem české skupiny Rebels, která existovala od roku 1967 do roku 1970. Kapela Rebels patřila v 60. letech mezi nejoblíbenější rockové skupiny v Československu. Rockové Rebels tvořili kromě Jahna také Jiří Korn a Zdeněk Juračka.
O čtyři roky později se hudebník rozhodl emigrovat do Švýcarska. Od této doby působil spolu s baskytaristou Jiřím Kozlem ve formacích Revival Jazzmen Prague nebo v The Crown. S posledně jmenovanou kapelou byli oba hudebníci úspěšní jak na švýcarské klubové scéně, tak v Evropě. Jahn se věnoval také pedagogické činnosti a o jeho lekce na bicí byl velký zájem.
V roce 2008 si Jahn zahrál také s legendární kapelou Katapult, ve které nahradil zesnulého Anatoliho "Tolju" Kohouta.
Častá výměna bubeníků je pro Katapult typická. Celkem se v kapele za bicími vystřídalo devět muzikantů, někteří jako Jaroslav Kadlec nebo Anatoli Kohout opakovaně. K časté výměně bubeníků podle Říhy docházelo kvůli tomu, že nevyhovovali po lidské stránce nebo svou hráčskou úrovní. Některé jako Jiřího Stárka nebo Milana Balcara vyřadily zdravotní potíže.


Zemřel 'Káša', bubeník Katapultu a Rebels
zdroj:blesk.cz
Podle informací Blesku zemřel v pátek v 10,45 dopoledne bubeník Karel Káša Jahn (+60). Hudebník, jenž hrál mj. s kapelou Rebels spolu s Jiřím Kornem a "zaskakoval" v Katapultu po úmrtí Jiřího Tolji Kohouta.
Zesnul v nemocnici, když mu selhaly téměř všechny životně důležité orgány.
"Je to moc smutné," řekl Blesku Zdeněk Juračka ze skupiny Rebels. "Káša prodělal s největší pravděpodobností infarkt a následně mu vysadily játra, plíce i srdce. Je to hrůza. Nedávno jsme pochovali Dědka Šindeláře a teď je pryč další kámoš," dodal smutně Juračka. Zesnulý Káša žil v poslední době sám. Opustila ho švýcarská přítelkyně - baskytaristka, s níž měl malou dceru.
Jahn spolupracoval i se skupinami Blue Effect či Framus Five, od roku 1974 žil v emigraci ve Švýcarsku, vystupoval s rockovou skupinou The Crown a živil se i vyučováním hry na bicí. Do Čech se vrátil po roce 1989, stále ale pendloval mezi Prahou a svou "adoptivní" vlastí.

S bývalým bubeníkem Katapultu Karlem "Kášou" Jahnem se v Praze přišlo rozloučit 200 lidí
zdroj:mediafax.cz
V pražském kostele Svatého Salvátora na Starém městě se zhruba dvě stovky lidí rozloučily s bubeníkem Karlem "Kášou" Jahnem, který zemřel 27. února 2009. Na smuteční obřad dorazili i oba Jahnovi bývalí spoluhráči ze skupiny Rebels Zdeněk Juračka a Jiří Korn.
Vzdát poslední sbohem přišli také Petr Janda s chotí, textař Pavel Vrba, herec a mim Boris Hybner, bubeník Jaroslav Erno Šedivý, Jahnův spoluhráč z doby pobytu v zahraničí Jiří Kozel, zpěvák Josef Laufer, kytarista Karel Kahovec, bývalý majitel klubu Bunkr Richard Nemčok, zpěváci David Koller a Petr Kolář a mnoho dalších.
Přítomna byla i bubeníkova první žena Hana se synem Davidem, stejně jako druhá choť Virginia s dcerou Aničkou.
Vzpomínkový akt zahájil zpěvák Oskar Petr svou skladbou Zmrzlinář. "Kášo, roli havrana hraju poprvé, ale pro Tebe dělám, co mohu," uvedl poté svou vzpomínkovou řeč Boris Hybner. "Radost nás herců byla magicky tichá, vás hudebníků řvavě devadesátidecibelová, ale stejně radostná," dodal HybnerOskar Petr poté odzpíval Dylanovu slavnou píseň Knockin' On Heavens Door a po ní nejspíš poprvé v kostele zazněla nahrávka Kášova sóla na bicí, přehráná z DVD, po níž všichni přítomní povstali a odměnili ji minutovým potleskem. Poslední skladbu, kterou Oskar Petr zesnulému věnoval, byla kompozice White Room od skupiny The Cream, jejíž repertoár hrála na sklonku své existence skupina Rebels.Rodinní příslušníci si nepřáli kondolenci, jen pozvali nebližší Kášovy přátele na uzavřenou smuteční hostinu. Obřad trval necelou hodinu."Byl to můj bratr. Velice talentovaný hudebník. Nemohu tomu stále uvěřit," svěřil se Patrick Mason, který s Jahnem hrál ve skupině The Crown. "Nikdy mě nenapadlo, že právě on. Věděl bych o mnoha jiných. Jenže on se taky nešetřil," dodal hudebník a zpěvák Oskar Petr.
Přes jazz se dostal až k hardrocku
Karel Jahn se do povědomí beatových a rockových fanoušků zapsal především působením ve formaci Rebels, kterou tvořil vedle něj ještě kytarista Zdeněk Juračka a baskytarista a zpěvák Jiří Korn. Trio prošlo dvěma vlnami tvorby, první byla ovlivněná vícehlasem Mamas And Papas, druhá měla vzor v britské sestavě The Cream.
Skupina se rozpadla v roce 1970 a Jahn se mihl při natáčení kultovního alba Michala Prokopa Město ER a v doprovodné skupině Josefa Laufera. Odmítl pak absolvovat normalizační rekvalifikační zkoušky a v roce 1974 emigroval. Ve Švýcarsku se setkal s dalším českým hudebníkem Jiřím Kozlem (hrál v sestavě P67) a vystupovali jako rytmické duo.Po účinkování v barech se krátce věnoval jazzu, v roce 1978 opět s Kozlem založili hardrockovou sestavu The Crown. S ní absolvoval úspěšná turné po Evropě a natáčel u společnosti Polydor. Kromě toho vyučoval 17 let hru na bicí.
Po listopadové revoluci se pokusil na čas vzkřísit skupinu Rebels, střídavě přebýval v Čechách a ve Švýcarsku, a jeho posledním hudebním vzepětím bylo angažmá u skupiny Katapult, které přijal po smrti bubeníka Anatoli Kohouta v únoru 2008.

Obrazek

Do hudebního nebe stoupá další duše
Poslední rozloučení s Kášou
zdroj:blesk.cz
Blesk zná text poslední SMS, kterou před smrtí odeslal bubeník kapel Katapult a Rebels Karel Káša Jahn (†59). "Snad mě zítra pustí. Našli mi zánět plic a dalších orgánů. Jsem na přístrojích. Zatím pohoda. Už zhasínají. Zavolám zítra," napsal.
Svůj slib už nedodržel. Zemřel jen několik hodin poté na totální selhání organismu.
Rozloučení s legendárním muzikantem proběhlo v pátek v kostele sv. Salvátora na Starém Městě, jen pár stovek metrů od domu, kde Káša bydlel.
Smutečnímu projevu faráře Svatopluka Karáska s úctou naslouchalo několik set posmutnělých rockerů. Mezi nimi i Kášovi spoluhráči Jiří Korn a Zdeněk Juračka z Rebels. "Kášovu smrt nikdo nečekal. Náhle mu selhaly úplně všechny orgány," svěřil Blesku kytarista Juračka. Zlomený byl i Korn, který hrál v Rebels od 60. let na baskytaru.
U katafalku se s tátou rozloučil syn David, slzela první manželka Hana i druhá žena Virginie s pětiletou dcerkou Aničkou.
Na zesnulého a společné plány, které se nikdy neuskutečnily, zavzpomínal jeho generační souputník Boris Hybner. Když na obrazovce běžel záznam Kášova excelentního bubenického sóla, vzlykal celý kostel. Poslední potlesk zněl několik minut.
Muzikant Karel Káša Jahn (†59) zemřel náhle na selhání životně důležitých orgánů 27. února dopoledne. Známý bubeník působil v posledních letech ve skupinách Rebels a Katapult, kde hrál za zesnulého kolegu Tolju Kohouta (†60).
V roce 1974 odešel Jahn do Švýcarska, kde se věnoval převážně jazzu a potom i vyučoval hru na bicí. Po roce 1990 žil střídavě v Čechách a ve Švýcarsku. Z prvního manželství měl syna Davida, který je také muzikant, a se švýcarskou přítelkyní pětiletou dceru Aničku.

Obrazek

Bubeníka Karla »Kášu« Kahna (†59) i s jeho bubny včera vyprovodila rodina, přátelé a fanoušci do »rockového« nebe v kostele Svatého Salvátora. »Káša« se se svými blízkými rozloučil sám, a to prostřednictvím rozhovoru, jenž natočil krátce předtím, než zemřel na infarkt, následovaný celkovým selháním organismu 27. února.V proslovu Káša mimo jiné prozradil, že Jiří Korn je »čistota sama« a že Petr Janda »zraje jako dobré víno«. Obřad, který měl původně začít ve 14 hodin, měl kvůli finálním přípravám katafalku zpoždění. Přišly se s ním rozloučit asi tři stovky lidí a mezi smutečními hosty nechyběl Josef Laufer, David Koller, Jiří Korn, Petr Janda s manželkou Alicí, Boris Hybner, František Janeček, Tonya Graves s manželem Markem Gragorem a další.

Obrazek

chtějí žalovat nemocnici
Rodina tvrdí: Doktoři nechali našeho Kášu umřít!
Smrt bubeníka Katapultu a Rebels Karla Káši Jahna (+59) byla podle jeho nejbližších zbytečná. Muzikant přijel čtyři dny před smrtí do nemocnice, ale pomoci se nedočkal.
Lékařka prý muže s bolestí na prsou poslala domů a rodina její chování považuje za skandální. "Zvažujeme, že podáme trestní oznámení," řekl syn zesnulého David.
Muzikant přijel v pondělí 23. února večer na oddělení SPIN - společný příjem interních nemocných - do fakultní nemocnice na Karlově náměstí se silnou bolestí na prsou.
"Nemohl dýchat, ani se předklonit," řekla Kášova blízká kamarádka Marta Krampolová, s níž Káša své zdravotní potíže konzultoval. Lékařka ale poslala bez jakékoliv pomoci Kášu domů. Muzikant neměl ve své situaci síly bojovat."Prý neměl platnou zdravotní pojistku," prozradila Marta Krampolová s tím, že známý bubeník měl u sebe slušnou finanční hotovost a mohl si tedy ošetření na místě zaplatit. "Byl zoufalý, volal mi, že je mu zle a že se doma zabalil do deky," dodala Krampolová. Je přesvědčená, že Káša 'přechodil' infarkt a že včasná lékařská pomoc by mu zachránila život.Další den, úterý, Káša proležel, měl stále silné bolesti . "Když mu ani ve středu nebylo dobře, oslovila jsem svou známou lékařku. Dal na její rady a zavolal sanitku." Tentokrát ho na Karlově náměstí přijali. "Kášu převezli ihned na jednotku intenzivní péče," řekla Marta Krampolová. Bylo už ale pozdě, o šestatřicet hodin později Karel Káša Jahn zemřel.MUDr. Jan Bříza z fakultní nemocnice na Karlově náměstí zastává odlišný názor. "Pokud je mi známo, pan Jahn se sám rozhodl odejít z ošetření," řekl včera Blesku lékař a dodal: "Podle předběžných závěrů pitvy se našly známky infarktu, ale jeho stáří je odhadováno na hodiny, ne na dny."